Poprawka z chemii

PRZYGOTOWANIE DO EGZAMINU KOMISYJNEGO, POPRAWKI

Atmosfera poprawki

Zdaję sobie sprawę, że poprawka w sierpniu, egzamin komisyjny, oznacza często zmarnowane wakacje, stres, konieczność nauki podczas słonecznej pogody, gdy inni odpoczywają, dużą ilość materiału do opanowania w krótkim czasie i niejednokrotnie napiętą atmosferę w domu. Dlatego staram się uczniom nie dokładać stresu, tylko jak najlepiej przygotować do egzaminu.


Zakres materiału

Przyznaję, że zakres materiału do poprawki z chemii, zwłaszcza w liceum, jest niemały i trzeba się nastawić na sporą ilość nauki, jednak na pewno nie jest to nie do opanowania. Egzaminy komisyjne zazwyczaj nie są bardzo trudne. Egzaminatorzy zdają się mieć świadomość, że do poprawki przystępują uczniowie nie najlepsi z danego przedmiotu i -poza nielicznymi wyjątkami- nie starają się utrudnić zaliczenia. W ciągu ostatnich kilku lat zdecydowana większość uczniów (ponad 90%), których przygotowywałem do poprawki, zdała ją i przeszła do następnej klasy.


Zrozumienie plus nauka pamięciowa

Warto wiedzieć, że część materiału z chemii, który jest tu do opanowania, to wiedza wymagająca zrozumienia zagadnień i tutaj bardzo pomocne są korepetycje. Druga część materiału wymaganego na poprawce z chemii to wiedza wymagająca właściwie samego nauczenia się na pamięć. Tutaj ważna jest samodzielna nauka ucznia pomiędzy korepetycjami. Niekiedy powtarzam z uczniami podczas lekcji także informacje z części pamięciowej, jednak bazowanie na samych korepetycjach, bez samodzielnej nauki, nie jest zbyt bezpieczne.


Kiedy zacząć naukę do poprawki z chemii

Ważne jest, aby naukę do egzaminu komisyjnego z chemii zacząć wcześnie, najlepiej jeszcze w lipcu - wtedy jest mniej stresu i przygotowanie jest dużo pewniejsze. Niekiedy uczniowie dzwonią do mnie po raz pierwszy po 20 sierpnia i chcą wszystko "przerobić" w ciągu kilku dni, które zostały. Także w takich sytuacjach, jeżeli mam wolne terminy, często zgadzam się pomóc. Wtedy robimy to, co da się zrobić w tak krótkim czasie, ale trudno tu mówić o kompleksowym przygotowaniu do egzaminu. Uczymy się wtedy głównie podstaw najważniejszych zagadnień.


Co przygotować

Bardzo wskazane jest, aby przed rozpoczęciem korepetycji uczeń przygotował kartkę ze szczegółowymi wymaganiami do egzaminu, którą zazwyczaj dają nauczyciele. W przypadku jej braku warto zadzwonić do szkoły i zapytać o szczegółowe wymagania. Wtedy możemy uczyć się dużo "celniej" niż gdy przerabiamy ogólnie całość materiału obowiązującego w danej klasie.

Powodzenia!


KONTAKT

Hasła opisujące podstronę:

  • poprawka z chemii - liceum, szkoła podstawowa, 7 klasa, 8 klasa
  • egzamin komisyjny z chemii - liceum, szkoła podstawowa, 7 klasa, 8 klasa

Call Now Button