Jak dobrze przygotować się do matury z chemii

Jak zostać laureatem konkursu chemicznego
19 września 2020
Pokaż wszystkie

Jak dobrze przygotować się do matury z chemii

I. Czy to Twój cel?

Większość uczniów, którym zależy na uzyskaniu wysokiego wyniku na maturze z chemii, to osoby pragnące dostać się na kierunki medyczne. Często celem jest dostanie się na Warszawski Uniwersytet Medyczny. Trzeba zdać sobie sprawę, że realizacja tego celu jest czymś w rodzaju sportu wyczynowego. Życie sportowców starających się wygrywać zawody jest całkowicie podporządkowane treningom, diecie i pracy nad swoją psychiką. Jest to ostry reżim i codzienne wyzwanie dla umiejętności zdyscyplinowania się do konsekwentnej realizacji planu. Dlatego… Zadaj sobie poważnie i szczerze pytanie: Czy ja naprawdę chcę dostać się na WUM? Czasem zdarza się, że decyzja ta jest w rzeczywistości decyzją rodziców, którą syn czy córka niejako automatycznie przejmuje.
Jeżeli nie jesteś absolutnie pewien, że to Twój własny nieprzymuszony wybór i że jesteś gotów na intensywną naukę przez długi czas, to lepiej zrobisz zmieniając plany życiowe. Trudno wyobrazić sobie wygrywającego zawody sportowca, który tak naprawdę nie jest pewien, czy chce uprawiać wyczynowo swoją dyscyplinę. Jeśli decyzja o zdawaniu chemii nie jest Twoja własna i nieprzymuszona – po prostu zmień plany. Tematowi radzenia sobie z presją społeczną poświęcony będzie jednak inny artykuł.

Jeżeli już jesteś przekonany, że sam wybrałeś swój cel i jesteś gotów na mnóstwo pracy, przejdźmy do kwestii samej nauki.

II. Jak przygotować się do matury z chemii

1) Kiedy zacząć

Zasadniczą kwestią jest zaczęcie przygotowań odpowiednio wcześnie. Istnieje ogromna różnica w możliwościach uzyskania wysokiego wyniku na maturze pomiędzy kimś, kto zaczął przygotowywać się w drugiej klasie liceum i kimś, kto rozpoczął przygotowywania w ostatniej klasie. Oczywiście, lekcje szkolne też pełnią w jakimś stopniu funkcję nauki do matury. Prawda jednak jest taka, że chodzenie na lekcje i uważanie na nich, to tylko niewielka część pracy, którą trzeba wykonać, aby uzyskać wysoki wynik z matury z chemii – na przykład taki, który pozwoli dostać się na Warszawki Uniwersytet Medyczny.

2) Wsparcie merytoryczne

Druga rzecz to zapewnienie sobie regularnego indywidualnego wsparcia merytorycznego – najodpowiedniejsze będą tu korepetycje u kompetentnej osoby. Jak często brać korepetycje? W większości przypadków odpowiednią ilością lekcji będą dwa spotkania z korepetytorem w tygodniu.
Niektóre osoby decydują się jednak na jedno spotkanie tygodniowo, zazwyczaj ze względu na oszczędność pieniędzy. Takie rozwiązanie również może się sprawdzić, będzie jednak wymagało większej ilości samodzielnej pracy.

3) Naucz się, jak się uczyć

Jeśli do matury pozostało Ci jeszcze przynajmniej kilka miesięcy, warto abyś rozważył przeczytanie książki Radka Kotarskiego “Włam się do mózgu”. Jest to pozycja, która uczy tego, jak się efektywnie uczyć. Zostało naukowo udowodnione, że sposoby uczenia się stosowane przez większość ludzi są mało efektywne w porównaniu z nowoczesnymi metodami. Wiele z tych skuteczniejszych metod zostało przedstawione we wspomnianej książce.

4) Jakie podręczniki wybrać

Jakie podręczniki wybrać? Najlepiej takie, z których najłatwiej Ci się uczy. Ja osobiście lubię podręczniki Nowej Ery, ale to nie ma tutaj kluczowego znaczenia. Proponuję, abyś zrobił test i spróbował przeczytać po 1-2 strony z kilku podręczników. Wtedy sam sprawdzisz, który z nich jest dla Ciebie najłatwiej przyswajalny. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś korzystał z kilku podręczników równolegle.

4) Rozwiązywanie zadań

Sama wiedza, nawet jeśli jest bardzo rozległa, nie wystarczy jednak, aby dobrze napisać maturę. Kluczowa, wręcz absolutnie kluczowa, jest umiejętność praktycznego wykorzystania wiedzy w rozwiązywaniu zadań.

5) Zbiory zadań

Jakie zbiory zadań wybrać? Tutaj również nie ma jedynie słusznych pozycji. Jeśli nie masz własnych preferencji w tym temacie, kup granatowego Pazdro, Witowskich i Barbarę Pac. Pazdro jest bardzo dobry do początkowej nauki poszczególnych tematów, jednak na pewno nie jest wystarczający. Zadania maturalne są w większości trudniejsze i bardziej rozbudowane niż te z Pazdro. Do tomów Witowskiego mam jedną uwagę. Często kolejne kilkanaście zadań w tym zbiorze to tak naprawdę jedno i to samo zadanie, tylko z różnymi danymi. Rozwiązywanie ich wszystkich zwyczajnie nie ma sensu, ponieważ stanowi automatyczne powtarzanie tego samego schematu. Witowscy są ok, pod warunkiem, że będziesz wybierał różniące się od siebie zadania. Barbara Pac to po prostu dobra pozycja, w której znajdziemy wiele ambitnych zadań.

6) Arkusze maturalne

Moja propozycja ćwiczenia praktycznego wykorzystania umiejętności chemicznych to jednak przede wszystkim rozwiązywanie dziesiątek arkuszy maturalnych z zeszłych lat. Nie mam tu na myśli tylko tych z CKE, lecz także wszelkie matury próbne, arkusze publikowane przez kilka wydawnictw itp. Duży ich zbiór znajdziesz tutaj:

https://forum.biolog.pl/chemia-arkusze-maturalne-2001-2017-najwiekszy-zbior-t66328.html

Sporo innych jest też na arusze.pl. Poza tym konkretne arkusze łatwo znaleźć w Google wpisując “arkusz chemia [miesiąc] [rok]”.

Dlaczego warto ćwiczyć rozwiązując właśnie arkusze maturalne? Ponieważ:

1. Nic nie jest bardziej podobne do tego, co będziesz miał do rozwiązania na egzaminie niż właśnie arkusze maturalne.

2. Zadania w nich są wystarczająco trudne.

3. Przyzwyczajasz się w ten sposób do przeskakiwania z tematu na temat, co jest na maturze konieczne.

7) Strategia nauki

Moja strategia przygotowywania uczniów do matury z chemii jest zazwyczaj taka: W ciągu jednego roku przerabiamy cały materiał liceum i ćwiczymy go robiąc zadania ze zbiorów zadań oraz te opracowane przeze mnie. Drugi rok poświęcamy na rozwiązywanie zadań. Tak! Cały rok na samo rozwiązywanie zadań. Przede wszystkim ze wspomnianych arkuszy maturalnych. Zabrzmi to zapewne banalnie, ale nie ma lepszej metody przygotowania się do matury z chemii niż ćwiczenie, ćwiczenie i ćwiczenie.

8) Materiały z Internetu

Pozostaje jeszcze kwestia: Czy warto uczyć się z materiałów znajdujących się w Internecie? Moim zdaniem warto. Szczególnie godne polecenia są filmiki edukacyjne na Youtube różnych autorów. Dlaczego? Ponieważ oglądanie wideo to jakby namiastka korepetycji. Ktoś coś mówi, rysuje na tablicy, coś się dzieje. Dużo łatwiej utrzymać dłuższy czas uwagę przy filmie niż podczas czytania tekstu.

III. Przed samą maturą

Przed samą maturą warte rozważenia jest zrobienie sobie dwóch dni zupełnie bez nauki. Prawdopodobnie większą korzyść przyniesie na egzaminie bycie wypoczętym niż te kilka dodatkowych uczenia się.

Powodzenia!

Zapraszam na korepetycje z chemii.

Michał Kulik
tel. 502 939 776

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Call Now Button