Jak radzic sobie ze stresem przed maturą

Jak najlepiej wykorzystać korepetycje?
1 lipca 2020
Jak uczyć się do matury z chemii?
19 września 2020
Pokaż wszystkie

Jak radzic sobie ze stresem przed maturą

W zmniejszeniu stresu przed maturą może pomóc uświadomienie sobie dwóch faktów.

1. Maturę można poprawić i nie jest to nic nienormalnego.

2. Istnieje wielu szczęśliwych i bogatych ludzi, którzy w ogóle nie zdali matury.

Tak naprawdę stres związany z maturą jest w znacznej mierze wynikiem presji społecznej. Uczeń zazwyczaj z kilku stron doświadcza nacisku na pilne uczenie się i jest bombardowany informacjami o tym, jak ważne jest napisanie dobrze egzaminów. Z jednej strony presję wywierają nauczyciele. Z drugiej strony rodzice. Z trzeciej – inne znajome osoby, często zadający irytujące pytania o stan przygotowań. Wpływ mają także rówieśnicy, którzy również się stresują. Ten stan emocjonalny udziela się nieświadomie innym uczniom.

Jeżeli świadomość tych faktów jest dla Ciebie niewystarczająca do zmniejszenia stresu, pomocne może być porozmawianie z życzliwie nastawionym psychologiem lub psychoterapeutą. Przeanalizowanie przez specjalistę Twojej indywidualnej sytuacji i podłoża niepokoju oraz wdrożenie odpowiedniego postępowania może znacznie zredukować niepokój.

Jeśli rodzice lub ktoś inny wywiera na Ciebie nadmierne naciski (które często wywierają odwrotny do zamierzonego efekt), warto zadać mu takie pytania:

“Drogi tato/droga mamo. Czyj to jest egzamin? Mój czy twój? O czyją przyszłość tutaj chodzi? Moją czy twoją?” W razie czego warto powtarzać spokojnie te pytania niczym zdarta płyta. Oczywiście możesz spotkać się z gniewną reakcją i zapewnieniami, że rodzic dba o Twoje dobro i że musi to robić ponieważ Ty jesteś niewystarczająco odpowiedzialny itd. W radzeniu sobie z takimi sytuacjami również może pomóc dobrze wybrany psychoterapeuta. Przyda się oczywiście również własna inwencja 🙂

Przyjemną metodą redukcji stresu jest także słuchanie odpowiednich nagrań autohipnotycznych. Świetnym przykładem może być tu nagranie Adama Bytofa nazwane “Antystres 3”. Znajdziesz je pod tym linkiem: http://adambytof.pl/nagrania-free/
Nagranie jest zupełnie darmowe i bardzo skuteczne.

Warto ostrożnie podchodzić do środków uspokajających. Wiele z nich może spowodować uzależnienie, a ponadto osłabia refleks i zdolność analitycznego myślenia.
Oczywiście, są sytuacje, w których te leki są wskazane i potrzebne, jednak lepiej nie stwierdzać tego samodzielnie… Ostatecznie można przetestować ziołowe preparaty dostępne bez recepty – np. na bazie waleriany lub melisy.

Uspokajający wpływ może mieć także… Odpowiednio wczesne rozpoczęcie przygotowań do egzaminów. Godne polecenia jest zaczęcie ich na początku przedostatniej klasy liceum. Ideałem byłoby połączenie zdyscyplinowanej systematycznej nauki z dystansem emocjonalnym do całej sprawy. Wtedy można zupełnie zminimalizować stres i zmaksymalizować szanse na wysokie wyniki.

Przed samą maturą warto zrobić sobie około dwóch dni wolnego. Ze względu jednak na możliwy stres dobrze jest wypełnić sobie dzień różnego rodzaju przyjemnymi zajęciami – zwłasza takimi, ktore zaabsorbują Twoją i uwagę i odwrócą ją na pewien czas od tematu egzaminów.

A jakie są Twoje własne metody na stres? Napisz proszę w komentarzu!

Powodzenia! I czilałcik 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Call Now Button